V Senátu jsme schválili vládní návrh zákona o integračním sociálním podniku. Zákon definuje, co je to integrační sociální podnik a stanoví jeho povinnosti zejména vůči zaměstnancům.
Konečně ukotvujeme sociální podnikání a věřím, že se nám bude dařit lépe začlenit do pracovního procesu ty, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni. Zákon reaguje na některé připomínky odborníků z neziskového sektoru, kteří argumentují nedostatečnou schopností státu začlenit na pracovní trh sociálně znevýhodněné osoby. Právě začlenění těchto osob je smyslem nového zákona.
Podporu od státu dostane takový subjekt, který bude dodržovat nastavená pravidla. Integrační sociální podnik bude muset zaměstnávat nejméně 30 % osob se specifickými potřebami z celkového počtu svých zaměstnanců. Tyto subjekty budou motivovány prostřednictvím příspěvku, který ocení úspěšnou pracovní integraci osob se specifickými potřebami na volném trhu práce.
Na provoz podnik bude dostávat tisícikorunu za znevýhodněného zaměstnance a 2500 korun za pracovníky s těžším sociálním znevýhodněním, například za lidi propuštěné z vězení.
Těší mě, že zjednodušujeme proces integrace znevýhodněných osob na pracovní trh. Je správné pomáhat lidem v nepříznivé situaci a pomáhat jim se postavit na vlastní nohy. Integrační sociální podniky, na jejichž činnost bude stát přispívat, by mohly zakládat například kraje nebo obce s cílem snížit problémy se zaměstnáváním lidí, kteří jsou hůře uplatnitelní na trhu práce.
Z renomovaných studií vyplývá, že každá neaktivní osoba stojí stát ročně okolo 300 000 Kč. Pokud se podaří tyto osoby zaktivizovat a přivést na trh práce, stát ušetří nemalé prostředky. Odhadované úspory rozpočtu jsou až 1,3 miliardy ročně.
Předpokládané datum nabytí účinnosti je 1. leden 2025. Některá dílčí ustanovení nabudou účinnosti až po 12 a 24 měsících.