Vládní návrh na korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí podle není v rozporu s ústavou. Jeho načasování na parlamentní volby sice může působit účelově, ale určitě je to cesta správným směrem. Dnes jsme na téma korespondenční volby měli v Senátu kulatý stůl – a mám jasno, moji podporu návrh má.
Tajnost voleb je sice garantovaná méně, než když jdete hlasovat za plentu, což je výhrada, kterou částečně sdílím. Ale zároveň je třeba vidět, že se takto volí i v jiných zemích, a to včetně například Německa, Rakouska nebo Slovenska a funguje to tam. Významný je pro mě také princip všeobecnosti voleb, který bude naopak posílen.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Poštu by podle nich mohlo využít k hlasování 600.000 Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem.
Chci také zmínit, že podle aktuálního reprezentativního šetření agentury STEM/MARK mezi občany ČR výrazně převažují příznivci jejího zavedení nad odpůrci. Pro je 47 procent lidí, proti 35 procent.